Donald Trump amerikai elnök várhatóan nem vezet be ágazatspecifikus vámokat az április 2-i viszonossági vámemelés során, bár a Trump-adminisztráció egyik tisztviselője szerint a helyzet még változhat, és végleges döntés nem született – számolt be e Reuters.
Az amerikai külkereskedelmi hiány meredeken emelkedett januárban - derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
Donald Trump újraválasztása ismét felerősítette azt a nézőpontot, miszerint a rekordmagas külkereskedelmi deficitet csökkentenie kell az Amerikai Egyesült Államoknak, és meg kell szüntetni azt az állapotot, hogy más gazdaságok „kihasználják” az országot. Ennek hatására Kína mellett Kanada, Mexikó és az Európai Unió vonatkozásában is a vámok megemelését lengette be. Ez egyben azt is sugallja, hogy a világ legnagyobb és egyik leginnovatívabb gazdasága egyre kevésbé versenyképes a globális piacon. De vajon mi állhat a növekvő külkereskedelmi deficit mögött? És tényleg veszít versenyképességéből az USA?
A hét elején a 400-as lélektani szint közelébe erősödött a forint. Ma is jó erőben volt a hazai deviza, este azonban a Trump-Zelenszkij találkozó után nagyot esett.
Nagy külkereskedelmi többlettel indult az év: januárban a kivitel 903 millió euróval haladta meg a behozatalt. A nagy kép továbbra sem változott: a magyar gazdaság áruforgalmi folyamatait az import és az export gyengélkedése határozza meg.
2024 decemberében 459 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. A megelőző három évben kis deficitet láthattunk az utolsó hónapban, most viszont az import jelentős (éves alapon 8%-os) visszaesése gondoskodott arról, hogy pozitív legyen az áruforgalmi egyenleg. A tavalyi egész éves többlet a KSH ma megjelent részletes adatai szerint 11,6 milliárd euró volt, ez minden idők legnagyobb aktívuma.
Minden idők második legnagyobb külkereskedelmi mérleghiányával zárta Románia 2024-et - közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A külkereskedelmi mérleg statisztikában fontos adatszolgáltatási változásra hívta fel szerdai közleményében a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal. Ennek az a lényege, hogy bár idéntől megszűnik az első becsléshez kapcsolódó gyorstájékoztató, de cserébe a részletes adatokat tartalmazó adatközlés a megszokotthoz képest közel 40 nappal korábban jelenik meg, amivel vezetni fogja a KSH az Európai Unióban a megjelenési rangsort.
2024 decemberében 387 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. A megelőző három évben kis deficitet láthattunk az utolsó hónapban, most viszont az import jelentős (éves alapon 7%-os) visszaesése gondoskodott arról, hogy pozitív legyen az áruforgalmi egyenleg. A tavalyi egész éves többlet a KSH előzetes adatai szerint 11,6 milliárd euró volt, ez minden idők legnagyobb aktívuma.
Novemberben 741 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. Az ősz végén az export szerényen teljesített, beárnyékolva a növekedési kilátásokat.
Októberben az előzetes adatok szerint 965 millió euró többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben. A számok alapján úgy tűnik, folytatódnak a főbb egyensúlyi folyamatok: a többlet folyamatosan csökken, de olyan magas szintről, hogy ez bőven új történelmi csúcsot fog jelenteni 2024-ben. Abban sincs vátozás, hogy a külkereskedelmi forgalom igen lagymatag, az export és az import is stagnált éves viszonylatban.
Szeptemberben az előzetesen közöltnél nagyobb volt az export, ám mivel az importot még ennél is nagyobb mértékben módosította Központi Statisztikai Hivatal, a külkereskedelmi többlet kisebb lett: 1233 millió euró helyett 950 millió euró.
Kína kivitele a vártnál jóval nagyobb mértékben, 27 havi csúcsra nőtt, a behozatal pedig a becsültnél jelentősebben csökkent éves összevetésben októberben.
Szerényen alakult a külkereskedelmi forgalom szeptemberben, az euróban számolt import és export egyaránt esett éves alapon. A külkereskedelmi mérleg többlete lassú apadást mutat, de még így is rekordot hozhat 2024.
A Központi Statisztikai Hivatal felülvizsált adatai szerint augusztusban az előzetesen közöltnél kisebb, 443 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. Előzetesen a KSH 610 millió eurós többletről számolt be.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
97 napja iktatták be az elnököt, új számok érkeztek.
A Szent Péter téren 150 ezren gyűltek össze.
Az országban hétfőn tartanak választást.
Érdekes megállapításokat tett az MNB.
Van olyan termék ami közel 400 százalékkal drágult.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.